fbpx Skip to content

Klingonský jazykový institut

Klingonský jazykový institut

Od svého založení v lednu 1992 má Klingonský jazykový institut jediné poslání – a tím je sdružovat zájemce o studium klingonského jazyka a kultury a poskytovat jim prostor pro diskuse a pro výměnu názorů. Naši členové patří do velmi různorodých skupin lidí – jsou mezi nimi příznivci seriálu Star Trek, zajímající se o jazyk Klingonů, hráči her na hrdiny
(u nás např. Dračí Doupě, pozn. překl.), kteří chtějí své postavě dodat určitou autenticitu, stejně jako studenti a profesionálové z oboru lingvistiky, filologie, informatiky a psychologie, kteří zase vidí v klingonštině užitečnou metaforu při výuce ve školách a kurzech, nebo se prostě jen chtějí ve svém volném čase věnovat nějakému koníčku. Ačkoli byl Institut založen v USA, stal se už dnes mezinárodní institucí a je zastoupen ve třech desítkách zemí na sedmi kontinentech.

Klingonský jazyk je v něčem skutečně unikátní. Před ním sice už bylo vytvořeno několik jiných umělých jazyků, mezi nimi i několik jazyků pro literární účely, ale klingonština je příkladem jazyka, který byl vytvořen profesionálním jazykovědcem. K tomu si připočtěte také třicet let existence fenoménu jménem Star Trek, který vítězně proběhl celým světem a který velmi silně ovlivnil kulturu nejširších vrstev lidí. Všechny tyto faktory mohou pomoci objasnit obrovskou popularitu jazyka válečníků z kosmu.

Jestli se právě chystáte s klingonštinou začít, nejlepším pramenem pro první kroky je kniha The Klingon Dictionary (Marc Okrand, Pocket Books, ISBN 0-671-74559-X). Právě Dr. Okrand tento jazyk pro společnost Paramount Studios vytvořil a při natáčení několika fimů série Star Trek a epizod ze Star Trek: ztracená generace figuroval ve filmovém štábu jako konzultant. Dále vám mohu doporučuji také dvě magnetofonové kazety s nahrávkami správné výslovnosti jazyka – Conversational Klingon (ISBN 0-671-79739-5) a Power Klingon (ISBN 0-671-87975-8), které kromě jiného obsahují mnoho užitečných hovorových frází. Pokud si nemůžete tyto materiály zakoupit nebo jinak obstarat ve vašem okolí a pokud vlastníte některou mezinárodní platební kartu, můžete si je samozřejmě objednat u KLI.

Hlavním pojítkem mezi členy a děním v KLI je nᚠvlastní čtvrtletní magazím HolQeD. V každém čísle můžete najít mnoho zajímavých materiálů, mezi nimi např. specializované monotematické články nebo pravidelné rubriky věnované klingonštině i klingonské kultuře. Velkou část obsahu časopisu zabírají úvahy a polemiky s názory čtenářů, nebo čtenářů navzájem, což samozřejmě podporuje již zmíněnou atmosféru vzájemného respektu a otevřené diskuze. HolQeD ale není pouhý zpravodaj, je to akademický časopis, registrovaný Kongresovou knihovnou a katalogizovaný Asociací moderních jazyků.

A už jste úplní začátečníci nebo zkušení znalci, a jste ještě nikdy nestudovali žádný jazyk nebo jich umíte používat celou řadu – pokud máte zájem o klingonský jazyk, zvu vás vřele k účasti na zkoumání tohoto nejrychleji se šířícího jazyka naší galaxie.

 

Qapla’

Lawrence M. Schoen, Ph.D.

Ředitel KLI

Přeložil Martin Bodlák, http://www.vsb.cz/~khsova/babaq

 

This page was last modified on March 30, 2014 and is managed by:

The Klingon Language Institute is a nonprofit corporation and exists to facilitate the scholarly exploration of the Klingon language and culture. Klingon, Star Trek, and all related marks are Copyrights and Trademarks of Paramount Pictures. All Rights Reserved. Klingon Language Institute Authorized User.