Klingonský jazykový institut

Od svého založení v lednu 1992 má Klingonský jazykový institut jediné poslání – a tím je sdružovat zájemce o studium klingonského jazyka a kultury a poskytovat jim prostor pro diskuse a pro výměnu názorů. Naši členové patří do velmi různorodých skupin lidí – jsou mezi nimi příznivci seriálu Star Trek, zajímající se o jazyk Klingonů, hráči her na hrdiny
(u nás např. Dračí Doupě, pozn. překl.), kteří chtějí své postavě dodat určitou autenticitu, stejně jako studenti a profesionálové z oboru lingvistiky, filologie, informatiky a psychologie, kteří zase vidí v klingonštině užitečnou metaforu při výuce ve školách a kurzech, nebo se prostě jen chtějí ve svém volném čase věnovat nějakému koníčku. Ačkoli byl Institut založen v USA, stal se už dnes mezinárodní institucí a je zastoupen ve třech desítkách zemí na sedmi kontinentech.

Klingonský jazyk je v něčem skutečně unikátní. Před ním sice už bylo vytvořeno několik jiných umělých jazyků, mezi nimi i několik jazyků pro literární účely, ale klingonština je příkladem jazyka, který byl vytvořen profesionálním jazykovědcem. K tomu si připočtěte také třicet let existence fenoménu jménem Star Trek, který vítězně proběhl celým světem a který velmi silně ovlivnil kulturu nejširších vrstev lidí. Všechny tyto faktory mohou pomoci objasnit obrovskou popularitu jazyka válečníků z kosmu.

Jestli se právě chystáte s klingonštinou začít, nejlepším pramenem pro první kroky je kniha The Klingon Dictionary (Marc Okrand, Pocket Books, ISBN 0-671-74559-X). Právě Dr. Okrand tento jazyk pro společnost Paramount Studios vytvořil a při natáčení několika fimů série Star Trek a epizod ze Star Trek: ztracená generace figuroval ve filmovém štábu jako konzultant. Dále vám mohu doporučuji také dvě magnetofonové kazety s nahrávkami správné výslovnosti jazyka – Conversational Klingon (ISBN 0-671-79739-5) a Power Klingon (ISBN 0-671-87975-8), které kromě jiného obsahují mnoho užitečných hovorových frází. Pokud si nemůžete tyto materiály zakoupit nebo jinak obstarat ve vašem okolí a pokud vlastníte některou mezinárodní platební kartu, můžete si je samozřejmě objednat u KLI.

Hlavním pojítkem mezi členy a děním v KLI je nᚠvlastní čtvrtletní magazím HolQeD. V každém čísle můžete najít mnoho zajímavých materiálů, mezi nimi např. specializované monotematické články nebo pravidelné rubriky věnované klingonštině i klingonské kultuře. Velkou část obsahu časopisu zabírají úvahy a polemiky s názory čtenářů, nebo čtenářů navzájem, což samozřejmě podporuje již zmíněnou atmosféru vzájemného respektu a otevřené diskuze. HolQeD ale není pouhý zpravodaj, je to akademický časopis, registrovaný Kongresovou knihovnou a katalogizovaný Asociací moderních jazyků.

A už jste úplní začátečníci nebo zkušení znalci, a jste ještě nikdy nestudovali žádný jazyk nebo jich umíte používat celou řadu – pokud máte zájem o klingonský jazyk, zvu vás vřele k účasti na zkoumání tohoto nejrychleji se šířícího jazyka naší galaxie.

 

Qapla'

Lawrence M. Schoen, Ph.D.

Ředitel KLI

Přeložil Martin Bodlák, http://www.vsb.cz/~khsova/babaq